fbpx
ul.Plebiscytowa 3/14
45-359 Opole

Bezpłatna, długoterminowa opieka pielęgniarska na najwyższym poziomie

Najlepsza opieka pielęgniarska

Praca dla pielęgniarek i opiekunek

Witamina C

Witamina C – to niezbędny składnik tworzący kolagen, czyli białko będące podstawowym budulcem większości tkanek organizmu. Kolagen jest włóknistym składnikiem skóry, występującym w: chrząstkach, ścięgnach, nabłonkach naczyń krwionośnych oraz kościach. Jego zadaniem jest nadanie sprężystości i wytrzymałości naszym tkankom. W sytuacji niedoboru witaminy C w procesie tworzenia kolagenu nie ulega aktywacji właściwy enzym, co powoduje powstawanie nietrwałego białka, które topi się w temperaturze 24 stopni.

Kwas askorbinowy odgrywa znaczącą rolę w syntezie ważnych neuroprzekaźników, które odpowiadają za nasz nastrój, takich jak noradrenalina jak i serotonina.

Ponadto Witamina C wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, aktywując limfocyty T odpowiedzialne za reakcje odpornościowe. W związku z tym, w momencie niedoboru Wit. C może dochodzić do częstego zapadania na różnorodne infekcje, dlatego jest ona skuteczna w zwalczaniu przeziębienia.
VITC 1

Kwas L-askorbinowy wiąże minerały i pomaga usunąć je z organizmu za pomocą nerek. Stosowanie zwiększonych dawek witaminy C, może mieć wpływ na detoksykację całego ciała – usunięcie z niego metali ciężkich. Tutaj trzeba uważać ponieważ witamina C w podobny sposób wiąże te „złe” minerały jak i „dobre”, a więc musimy zadbać o uzupełnienie ich ubytku.

Witamina C to potężny przeciwutleniacz zwalczający wolne rodniki znajdujące się w naszym organizmie. Wolne rodniki to niesparowane atomy. Każdy atom tlenu ma na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów (oktet), jednak zdarza się, że dochodzi do utraty jednego elektronu, a w atomie tworzy się „ubytek”. Taki atom traci swoją równowagę, gwałtownie poszukując brakującego elektronu w najbliższym otoczeniu, stając się jednoczenie wolnym rodnikiem. Napotykając prawidłowy atom ( z pełną liczbą elektronów na orbicie) odbiera mu brakujący elektron. Należy zaznaczyć, że nie musi to być atom tlenu, wolne rodniki zadowolą się także np. atomem białka. Dlatego takie grasowanie wolnych rodników w komórkach ciała działa destrukcyjnie na ich strukturę, prowadząc do poważnych chorób (m.in. nowotworów).
A witamina C działa w ten sposób, że oddaje wolnemu rodnikowi swój elektron, jednocześnie unieszkodliwiając go.

Licznik odwiedzin

9.png6.png0.png3.png0.png
Dzisiaj43
Wczoraj38
Ten tydzień164
Ten miesiąc81
Razem96030

Zadzwoń do nas


Komórkowy: +48 501 651 704, +48 533 017 907
Tel/fax: 77 441 40 40

Copyright © 2016 | Web design and SEO